New on-demand training bundle!

1.5 hours of professional development with 90 pages of exclusive nutrition education resources!

You get 2 on-demand workshops!

Nutrition Education Basics
for Elementary Schools

Here’s what you get with this professional development!

  • Course Concept Guide
    (3-page PDF) This document provides you with notes on all of the essential content covered in the course training videos.
  • Twin Match Flash Cards
    (31-page PDF or Google Slide Deck) Each card includes a fruit or vegetable with a picture, food name, and food group, as well as a simple yoga/balance pose for students to try as a class physical activity boost.
  • Twin Match Food Cards
    (17-page PDF or Google Slide Deck) Each card lists two fruits or vegetables with a short description of its health benefits.
  • Twin Match Lesson and Match Cards
    (16-page PDF or Google Slide Deck) This packet includes a What, Why, and How description of the Twin Match activity, as well as 30 game cards that you can use to play Twin Match with your students.
  • Nutrition Education Planning Guide
    (1 page PDF, Word or Google Doc) Use this 4-step planning guide to jump start nutrition education in your classroom.

Rock-It Fuel™ Classroom
Healthy Snack and Lunch Challenge

Here’s what you get with this professional development!

  • Essential Questions
    Based on the Nutrition Education Priority Outcomes.
  • Bulletin Board Kit
    This includes a program tracking poster and Human Nutrition Fact Posters.
  • Printable Stickers Templates
    Rocket stickers for tracking class progress and fruit and veggie stickers for student rewards.
  • Whatʼs Your Favorite? Worksheet
    Use this class assignment to reinforce and normalize healthy eating.
  • Printable Student Certificate
    Recognize a full week of healthy snacking with printable certificates.
  • Printable Rock-It Fuel™ Fortune Teller
    This fun activity reinforces healthy eating with fun classroom physical activities.
  • Family Letter & Snack Sheet
    Help families help their students with healthy snack and lunch preparation tips.
  • Parent Nutrition Education Video
    Email this video link to parents to reinforce information and tips for healthy snack and lunch preparation.

No coupon needed during checkout.

Bundle Price $54.95


More about…

Nutrition Education Basics for Elementary Schools: Backward-designing healthy eaters with fun and meaningful learning activities.

Are you looking to understand the why and how of nutrition education?

This workshop answers two essential questions:

  1. Why is nutrition education important for elementary school students?
  2. How can I start integrating meaningful and engaging nutrition education lessons with my students?

About this workshop:

  • Walk through evidence-based dietary guidelines, establish the overall goal of nutrition education, break down priority learning outcomes, and explore resources that are meaningful for students and realistic for busy teachers.
  • Get access to exclusive Nutrition From The Hart teaching tools designed to address learning outcomes for grades K-5. You’ll get access to Google Files that you can use with your students tomorrow!
  • Receive a certificate of completion for 1 hour of professional learning. Email or print your certificate and submit it to your professional learning supervisor for course credit approval.

Single Course regular price: $49.95


More about…

Rock-It Fuel Classroom Healthy Snack and Lunch Challenge

This Rock-It Fuel™ on-demand professional development includes all of the downloadable and printable planning and instructional tools you need to make your healthy snacking program a giant success.

About this workshop:

  • This course curriculum includes a step-by-step walk through of the Rock-It Fuel program and printable resources packet. Andrea Hart, RDN walks you through the entire program.
  • Get full access to the Rock-It Fuel Classroom Healthy Snack Program. Program packet includes: essential questions, bulletin board posters, printable sticker templates, student worksheet, family letters, healthy snacking tip sheets, and MORE!
  • Receive a certificate of completion for .5 hour of professional learning. Email or print your certificate and submit it to your professional learning supervisor for course credit approval.

Single Course regular price: $10


Principals and Administrators… Pricing is available for groups of 15 or more!

%d bloggers like this: